Zuzuland
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Literatura

4 participanți

In jos

Literatura Empty Literatura

Mesaj  Dr. Xanax Mier Aug 20, 2008 12:57 pm

Discutii despre carti ti-au placut in mod deosebit , ce ai citit ultima data , recomandari, comentarii legate de autori sau de operele lor .
Dr. Xanax
Dr. Xanax
Medic de garda
Medic de garda

masculin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 48
Localizare : 45°38′00″N, 25°35′00″E
Data de inscriere : 17/07/2008

http://www.zuzuland.forumgratuit.ro

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  gorgan salonica Mier Aug 20, 2008 1:44 pm

ei d-le doftor cu cititul nu le pre am poate doar practic in bucatarie nu de alta dar imi lasa gura apa si imi dau balele cand citesc despre mancaru si prajituri gustoase.imi pare rau ca te dezamagesc dar ptr cei cu cerebelul dus cu pluta cartile asa cred ca nu sunt recomandate in timpul tratamentului nui asa????!!!
gorgan salonica
gorgan salonica
Pacient sub observatie
Pacient sub observatie

feminin Numarul mesajelor : 15
Varsta : 62
Localizare : zalau
Data de inscriere : 17/08/2008

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  Dr. Xanax Mier Aug 20, 2008 1:56 pm

macar alea de K'S KIDS ...daca iti este frica de alte afectiuni ale cerebelului Idea
totusi la "Gheorghe Sincai" ai citit ceva...sau ?









' Shocked
Dr. Xanax
Dr. Xanax
Medic de garda
Medic de garda

masculin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 48
Localizare : 45°38′00″N, 25°35′00″E
Data de inscriere : 17/07/2008

http://www.zuzuland.forumgratuit.ro

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  Darria Joi Aug 21, 2008 2:16 pm

Ultima carte citita este "Unsprezece minute" a lui Paulo Coelho - unde sunt aici nu am de ales intre multe carti, dar pe aceasta nu o citisem si deci m-am bucurat sa o descopar. La inceput nu mi s-a parut cine stie ce carte, dar apoi m-a surprins placut sensibilitatea de care da dovada Coelho, puterea lui de intelegere (uneori cartea pare scrisa de o femeie), modul cum descrie evolutia psihologica a eroinei si indrazneala cu care abordeaza subiectul. Mai multe nu pot spune (intotdeauna am fost "varza" la comentarii literare, mai bine rezolvam 10 probleme decat sa fac un comentariu care sa depaseasca pagina Laughing ), decat ca, daca nu ati citit cartea inca, merita sa o faceti - este si o carte usor de citit.
Darria
Darria
Nebun de legat
Nebun de legat

feminin Numarul mesajelor : 196
Varsta : 45
Localizare : la 9
Data de inscriere : 27/07/2008

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  GreenEyes Sam Aug 23, 2008 9:30 am

Coeliu asta mie mi se pare un philozof prea de doua parale.Cartilor lui le lipseste substanta,ambalaj au cat pentru toti precupetii.

Ultima oara am recitit Singur sub dus si imi pare rau.Un roman prost cu tenta misogina.Daca ai ajuns sa te le lauzi cu performantele tale de mascul curtenitor si sa lovesti in partenere descriind aluziv si in limbaj frust relatia cu ele inseamna ca asupra urmatoarei o sa-ti versi toata frustrarea (daca nu ti-a rasfoit cartea).Chisu m-a dezamagit,idealista fiind sper ca a fost sub efectul sedativelor pe perioada scrierii,altfel nu mai are scuza.
GreenEyes
GreenEyes
Asistenta sefa
Asistenta sefa

feminin Numarul mesajelor : 297
Varsta : 40
Localizare : In umbra genelor
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  Darria Dum Aug 24, 2008 6:53 pm

Eu vorbeam de "Unsprezece minute", nu de opera lui in general si o recomandam tocmai pentru ca, din punctul meu de vedere, e diferita de cele cu care ne-a obisnuit Coelho. Daca o persoana a citit cel putin doua carti scrise de acesta, merita sa o citeasca si pe aceasta pentru a-si forma o parere mai completa despre genul Coelho. GreenEyes, tu ai citit "Unsprezece minute"?
Darria
Darria
Nebun de legat
Nebun de legat

feminin Numarul mesajelor : 196
Varsta : 45
Localizare : la 9
Data de inscriere : 27/07/2008

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  GreenEyes Dum Aug 24, 2008 8:14 pm

Da,am citit.Nu m-a surprins cu nimic si nici nu mi-a schimbat impresia ca Coelho e un inspirat scenarist pt telenovele.Subiectul ales anunta un roman interesant.Maria,este ca si noi toti,fara exceptii,dezamagita in dragoste.De aici si pana la a trage concluzia ca "dragostea e ceva cumplit care te face sa suferi" e o cale foarte lunga.Sirul de deziluzii continua pana cand fata prin coincidenta ajunge sa se prostitueze.Interesant e ca asta e tocmai alegerea ei si considera ca meseria pe care o practica e la fel ca oricare alta si modul sigur de-a strange bani pt asi implini visele.
Intalnirea cu pictorul si dragostea pt el asigura finalul fericit (tenovelistic) la care Coelho nu poate sa renunte.

Remarca mea nu era adresata comentariului tau,Darria,ci a fost una generala mai mult ca o promisiune catre mine de-a nu-mi mai pierde vremea inutil cu scrierile lui previzibile
GreenEyes
GreenEyes
Asistenta sefa
Asistenta sefa

feminin Numarul mesajelor : 297
Varsta : 40
Localizare : In umbra genelor
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Literatura Empty Re: Literatura

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum