Zuzuland
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Din ciclul "Ciresarii"

4 participanți

In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Dr. Xanax Sam Iul 19, 2008 7:19 pm

Copil fiind, "paduri cutreieram"...hehe, ce vremuri...aproape de blocul unde locuiam, era un camp , ziua mergeam toti copii si faceam "cazemate" din baloti de paie si baga joaca...seara mergeam sa "furam" zarzare , chiar daca nu-mi lipseau fructele de acasa, era spiritul ala de aventura . Imi aduc aminte cu placere cum asteptam cu nerabdare sa plec in tabara cu scoala...imi este dor de copiarie, imi este dor de prietenii mei si de nazdravaniile facute impreuna ...
Tu de ce momente din copilarie iti aduci aminte cu placere, daca ai putea da timpul inapoi macar pentru o zi , ce ti-ar placea sa mai faci ?


Ultima editare efectuata de catre Dr. Xanax in Vin Aug 22, 2008 1:35 pm, editata de 1 ori
Dr. Xanax
Dr. Xanax
Medic de garda
Medic de garda

masculin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 48
Localizare : 45°38′00″N, 25°35′00″E
Data de inscriere : 17/07/2008

http://www.zuzuland.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Lady Zuzu Joi Iul 24, 2008 8:58 am

A trecut mult si daca ar fi acum sa povestesc pataniile mele din copilarie cred ca mai mult ca sigur la-s intrece pe dl. Creanga Smile dar o sa va povestesc doua:
I. Eram intr-o seara la dereaua de langa noi si ne gandeam de la cine sa furam pepeni si zic eu ca de la mine. Zis si facut. O gasca de vreo 5 nebuni 3 baieti, 2 fete am plecat catre curtea bunicii mele, care am uitat sa le spun prietenilor mei, era imprejmuita de un sant de vreo 1,5 m. Si cum mergeam noi linistiti ajungem si la un moment dat cel din fata mea dispare, isterie mare ca s-a trezit ala in sant si nu stia cat de adanc e si incepu sa tipe, cainii incepura sa latre... asta e.... panarama. Il scoatem p-ala de-acolo si ajungem la pepeni unde le delimitez eu o zona si spun numai de aici se fura, adica din tarlaua unui unchi nesimtit de-al meu. Si cum se intampla deseori la furat am facut varza zona aia, am furat pepeni, cainii tot latrau dar pana sa iasa bunica-mea eram de mult plecati. Isteria mai mare a fost cand a venit unchiu-miu si a vazut ce s-a intamplat acolo - mai avea un singur pepene intact, care era destul de mare dar verde si pe care la pus la soare ca sa coaca mai repede sa nu il fure altii.
II. Ce-a de-a doua istorisire e legata tot de pepeni si de acelasi unchi. In spatele casei era un mic teren unde aruncam noi seminte, apa si tot felul de resturi, dar terenul fiind in permanenta udat a dat rod si au crescut pepeni si vreo cativa cauni. Cand s-au facut un pic mai mari a venit unchiu-miu si a inceput sa-i numeroteze pe toti si i-a spus bunicii mele sa nu dea la nimeni ca aia sunt pepenii lui, de unde?! Naiba stie. Si venind si eu pe acolo, cand sa ma duc sa iau un pepene ma opreste a mea bunica si imi spune ca nu am voie ca aia sunt a lu unchiu-miu si ca i-a numerotat... A, da?! Ok... se rezolva.. iau eu vreo 5 pepeni, mananc cu ea si 3 ii pregatisem sa-i iau cu mine la oras dar inainte de a pleca m-am apucat si i-am renumerotat pepenii, nu de alta dar sa nu-i piarda la numaratoare... si nu stiu cum am facut dar se poate intelege ca nu-mi place matematica ca a ajuns ca pe un teren de 5mp sa aiba cam 1.745.685.475 pepeni... recolta frumoasa, nu?!
Cam atat... sunt multe ... dar cine mai sta sa le scrie...
Lady Zuzu
Lady Zuzu
Medic de garda
Medic de garda

feminin Numarul mesajelor : 270
Varsta : 39
Localizare : In intuneric...
Data de inscriere : 17/07/2008

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Dr. Xanax Joi Iul 24, 2008 9:06 am

am nevoie de o traducere la : dereaua & cauni !
Dr. Xanax
Dr. Xanax
Medic de garda
Medic de garda

masculin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 48
Localizare : 45°38′00″N, 25°35′00″E
Data de inscriere : 17/07/2008

http://www.zuzuland.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Dj Lestat Joi Iul 24, 2008 9:58 am

Poi..., imi aduc aminte ca imi placea sa jucam pitulushul, castelul, bateam pe la usile vecinilor si fugeam ca zurbagii, era si era Turbo(faceam schimb de surprize sau jucam diferite jocuri pe ele) si multe altele...
Dj Lestat
Dj Lestat
Nebun de legat
Nebun de legat

masculin Numarul mesajelor : 167
Varsta : 38
Localizare : Valcea
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Lady Zuzu Joi Iul 24, 2008 10:51 am

Dr. Zuzu a scris:am nevoie de o traducere la : dereaua & cauni !

Derea - o balta
Cauni - pepene galben
Lady Zuzu
Lady Zuzu
Medic de garda
Medic de garda

feminin Numarul mesajelor : 270
Varsta : 39
Localizare : In intuneric...
Data de inscriere : 17/07/2008

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Irinapopa Joi Aug 14, 2008 9:09 pm

Clasa a VII-a. O scoala generala din Colentina, o atmosfera usor dubioasa -cam cu multi tigani- care ii facea pe parinti -ai mei si ai altora- sa fie tot cu ochii pe noi. Pe mine, olteanu' de taica-miu oricum era cam asa : affraid Incet, incet s-au mai potolit pentru ca vedeau ca asa, tuciurii cum erau fiecare isi vedea de ale lui. Si isi face Irina un prieten ...despre care in niciun caz nu se putea spune ca-i blond. Mai intre, asa. Copil cuminte, cam de aceeasi varsta, luat de la scoala, condus acasa, râs, biletele, schimb de brăţărici...Stie dracu cum, afla directorul scolii de chestia asta. Si tot dracu stie cum reuseste si-l cheama pe taica-miu la scoala. Mi-inchipui cum i-o fi cazut fatza olteanului ! Se mobilizeaza, face pe bodyguard-ul (fara sa-mi spuna nimic, evident ! ) si intr-o seara prinde ...inamicul ! De mana ci fii-sa , pe drum spre casa ! Te doare capu' ! Venim acasa in formatie de trei si sta cu bietul copil la discutii, vre-o ora in bucatarie. Eu...bucuroasa ca macar nu-l paruia pentru ca nu se auzea nimic. Nu stiu nici acum ce sfantu' au vorbit...cert e ca dupa cateva zile trimite micul meu preten un biletel impaturit in patru caruia ii daduse o gaura c-un perforator si prin care trecuse brăţărica pe ce i-o dadusem. Se gatase idila. Castigase olteanu' ! Asa..ca fapt divers peste vre-un an directorul scolii pleaca undeva , afara din Bucuresti c-o valiza de bani...trebuia sa-i duca nush unde. Si dispare...de nu mai stie nimeni de soarta lui. Dupa un timp e gasit mort, sub un pod si c-o valiza goala langa el.
Nu s-a aflat niciodata cine l-a omorat.
Povesti...
Irinapopa
Irinapopa
Intratabil
Intratabil

feminin Numarul mesajelor : 464
Varsta : 66
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Din ciclul "Ciresarii" Empty Re: Din ciclul "Ciresarii"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum