Zuzuland
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Uitarea

3 participanți

In jos

Uitarea Empty Uitarea

Mesaj  Dr. Xanax Vin Iul 25, 2008 10:49 am

Care sunt motivele si explicatiile care stau la baza uitarii?
De ce ne trezim mereu ca uitam cate ceva cand suntem tineri si mai ales la varsta maturitatii spre imbatranire?
De ce nu toate informatiile pe care le percepem ne raman in ceier si o data cu timpul unele raman stocate in memorie si altele dispar ca si cum niciodata nu am fi trecut prin ele?
Dr. Xanax
Dr. Xanax
Medic de garda
Medic de garda

masculin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 48
Localizare : 45°38′00″N, 25°35′00″E
Data de inscriere : 17/07/2008

http://www.zuzuland.forumgratuit.ro

Sus In jos

Uitarea Empty Re: Uitarea

Mesaj  Lady Zuzu Mier Oct 01, 2008 8:11 pm

Dr. Xanax a scris: Care sunt motivele si explicatiile care stau la baza uitarii?
De ce ne trezim mereu ca uitam cate ceva cand suntem tineri si mai ales la varsta maturitatii spre imbatranire?
De ce nu toate informatiile pe care le percepem ne raman in ceier si o data cu timpul unele raman stocate in memorie si altele dispar ca si cum niciodata nu am fi trecut prin ele?

Mintea umana este conceputa dupa anumite tipare care chiar si in momentul de fata nu au putut fi deslusite in totalitate.
Un exemplu bun ar fi faptul ca am in memorie cam 120 de numere de telefon de la cele fixe urbane, la cele interurbane, de mobil si internationale dar nu pot sa retin diferenta dintre singurele doua piete din Tulcea, arhicunoscute cea Noua si cea Veche. Mintea mea refuza sa faca acest lucru desi retine cu usurinta multe alte amanunte.
Lady Zuzu
Lady Zuzu
Medic de garda
Medic de garda

feminin Numarul mesajelor : 270
Varsta : 39
Localizare : In intuneric...
Data de inscriere : 17/07/2008

Sus In jos

Uitarea Empty Re: Uitarea

Mesaj  Irinapopa Dum Oct 19, 2008 11:08 am

Cateodata, cand merg la ai mei parinti, de undeva dintr-un colt ascuns al creierului, imi rasare in gandul de suprafata melodia asta...si sunt pregatita sa fac fata oricarei discutii in contradictoriu -zambind -, oricarei dovezi de pesimism bolnavicios -incurajandu-i si incurajandu-ma -, oricarui "dat inapoi" , cum ma pricep mai bine...De cele mai multe ori reusesc ce-mi propun. Uneori insa...pilotul automat doarme, zona din creier e lipsita de semnal si un temperament coleric - tinut in frau 99 % - iese la lumina...cu cine e mai putin nimerit.
Responsabila pentru...uitarile mele : mama, Pesimista sefa a familiei.
Tips : iubiti-va foarte mult copiii si dati-l incolo de "acestia trebuie pupati numai in somn"...

Si, altfel pusa problema sau pentru ca topicul se referea la uitare, memorie...
Irinapopa
Irinapopa
Intratabil
Intratabil

feminin Numarul mesajelor : 464
Varsta : 66
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/07/2008

Sus In jos

Uitarea Empty Re: Uitarea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum